Kıkırdak Yaralanmaları

Diz Eklemi Kıkırdak Yaralanmaları

Diz Eklemi Kıkırdak Yaralanmaları

Yaşlı bireylerde yıllar içinde ortaya çıkan ve kireçlenme olarak adlandırılan yaygın kıkırdak hasarlarının aksine , gençlerde spor yaralanmaları sonrası meydana gelen kıkırdak problemleri sınırlı bir alanı etkileyip kıkırdak yenileyici tedaviler ile oldukça başarılı şekilde tedavi edilebilirler.

Diz eklemi kıkırdak yaralanmaları genelde dize gelen direkt travmalar sonucu meydana gelip, menisküs, ön-arka çapraz bağ, iç-dış yan bağ yaralanmaları , diz ve diz kapağının kırık ve çıkıkları ile birlikte görülebilir.

Yaralanma sonrası dizde ağrı ve şişlik meydana gelir. Bu ağrı ve şişlik aktivite ile artıp istirahatle azalır. Eklem içinde kıkırdak yapıdan kopan serbest parçaların varlığında tıpkı menisküs yırtıklarında olduğu gibi dizde kilitlenmeler meydana gelebilir. Teşhiste ayrıntılı muayene, direk grafiler, bilgisayarlı tomografi ve MRI dan yararlanılır

Erişkin bir bireyde tam olarak hasarlanmış kıkırdak yapının tedavisiz orjinal hali ile iyileşme ihtimali yok denecek kadar azdır. Tedavide amaç hasarlı alanda yeniden kıkırdak oluşturmak ve uzun dönemde eklemde meydana gelecek artroz (kireçlenme) ve eklem protezi gereksiniminin önüne geçmektir. . Bu amaçla ilaçlar , diz içi enjeksiyonlar (hyalüronik asit, PRP) , fizik tedavi yöntemleri, drilling (delme) , mikrokırık, mozaik plasti ve kök hücre ile kıkırdak nakli yöntemleri kullanılmaktadır.