Stres Kırığı

40349906 - running sport injury - twisted broken ankle. female athlete runner touching foot in pain due to sprained ankle.

Stres Kırığı

Kırık, yani kemiğin bütünlüğünün bozulması temel olarak iki şekilde meydana gelir. Birincisi; belli açıdan gelen bir belirgin bir güç ile örneğin ayak bileğinin burkulması esnasında veya araba çarpınca oluşan travmatik kırıklar. İkinci tip kırıklar ise çok zayıf bir güç kemiğe tekrar uygulandığında olan stres kırıklarıdır.

Stres kırıkları da kendi içinde ikiye ayrılabilir. Birincisi kemiğin gücünü yitirdiği metabolik olarak zayıfladığı, osteoporoz(kemik erimesi) gibi durumlarda görülen kırıklar. Bunlara yetmezlik kırıkları da denir. İkincisi ile kemiğin sağlam olduğu ancak tekrarlayan yüklerin kemiği zayıflattığı kırıklar.(ör: askerlerde uzun yürüyüşler sonrası görülen ayak tarak kemiği kırıkları, sporcularda görülen bazı kırıklar) Örneğin haftada iki kere 30 dk koşan birisi aniden haftanın 6 günü 1 saat koşmaya başlarsa kemikler sağlam da olsa bu yüke dayanamayıp kırılabilir. Özellikle yere temas etmemizi sağlayan ve sürekli yük altında olan ayak kemikleri daha çok risk altındandır.